با روش های جدید سیستم سازی کسب و کار از بیزینس‌تان به مدت 3 ماه دور شوید و بیزینس‌تان بدونه کم شدن درآمد حتی رشد بیزینس و شما از زندگی لذت ببرید

سیستم سازی کسب و کار چیست

سیستم سازی در کسب و کار یعنی مجموعه‌ای از چرخ های که با هم هماهنگ هستند برای درآمدزایی شما در کسب و کارتان نباشید و یک سیستمی را تعریف کرده باشید و بدونه نیاز به صاحب کسب و کار، بیزینس به فعالیت عادی خود ادامه دهد.

چرا باید سیستم سازی کنیم و مزایای آن

وقتی شما بیزینس‌تان را سیستم سازی می‌کنید اتفاقی که می‌افتد این است، با گذاشتن زمان کمتر درآمدزایی زیادی می‌کنید، زمان زیادی خالی می‌شود تا به انجام کار های دیگر بپردازید، انرژی صرف شده توسط صاحب کسب و کار به حداقل می‌رسد، کسب و کار بدونه نیاز به صاحب بیزینس درآمدزایی خود را ادامه می‌دهد

معایب سیستم سازی

سیستم سازی فقط مزایا ندارد، یکی از معایب بزرگ سیستم سازی این است که شما نمی‌توانید بعد ران کردن سیستم دیگر بیزینس‌تان را رها کنید و انتظار داشته باشید که کسب و کارتان بدون شما رشد کند این امکان پذیر نیست؛ مگر اینکه سازمان بزرگ داشته باشید مثل گوگل و هر بخش هئیت مدیره و چندین لایه همراه با داشتن سهام آن شرکت بزرگ باشد.

سوالی که نشان میدهد شما سیستم سازی کردید یا خیر

با یک سوال ساده می‌شود فهمید که آیا شما به‌عنوان صاحب کسب و کار سیستم سازی کردید یا خیر این سوال این ( آیا شما برای کسب و کار، کار می‌کنید یا کسب و کار برای شما کار می‌کند؟ ) دقیقا با این سوال فهمیدید که بیزینس شما سیستم سازی شده است یا خیر، اگر جواب‌تان این است که شما برای بیزینس‌تان کار می‌کنید پس باید یک فکری به حال سیستم سازی کنید.

دنبال افزایش درآمد بیزینس تان هستید؟

برای شما خبر عالی داریم!

برای تان پادکستی را آماده کردیم که بتوانید بیزینس تان را رشد و درآمدتان را افزایش دهید

این پادکست به مدت محدود بصورت هدیه می باشد

برای دانلود پادکست بر روی دکمه پایین کلیک کنید

سیستم سازی چه زمانی شروع به کار کردن می‌کند

شما وقتی که شروع کردید بصورت حرفه‌ای سیستم سازی در کسب و کار را حدود 1 سال زمان می‌برد تا سیستم سازی در کسب و کار به کامل ترین سطح خود برسد و البته این نرخ برای بیزینس های متوسط به بالا با و حدود 80 کارمند انجام شده و متغیر است.

چگونه سیستم سازی انجام دهیم

برای سیستم سازی کسب و کار، شما به عنوان صاحب کسب و کار باید به کار های که می‌توانید واگذار کنید فکر کنید و بنویسید، شما می‌توانید 60 درصد کار های را که انجام می‌دهید واگذار کنید به کارمندان خودتان.

چطور کار ها را واگذار کنیم؟

شما باید به کارمندان خود آموزش انجام کار های که واگذار می‌کنید را بدهید تا بتوانند آن کار را انجام دهند، همیشه سعی کنید در واگذاری هر کدام از کارکنان یک وظیفه را برعهده داشته باشند و آن شخصی که می‌تواند در بهترین شکل ممکن آن کار را انجام دهد واگذار کنید تا بهره‌وری بیشتر شود .

کار های که نمیشود واگذار شود

اگر شما به‌عنوان صاحب بیزینس کار های هستند که قابل واگذاری نیست دارید، می‌توانید این راهکار را اجرا کنید که هر کاری را که انجام می‌دهید و نیاز به متمرکز شدن شما را ندارد در زمان انجام آن کار، کار های که ارزش آنچنانی ندارند مثل چک کردن ایمیل و پاسخ دادن آن ها را می‌توانید هم‌زمان انجام دهید.

ایجاد چک لیست

یکی از روش های سیستم سازی در کسب و کار ایجاد چک لیست برای کارمندان خودتان است، وقتی شما چک لیست کاری که باید انجام شود دارید دیگر خطای آن کار به حد قابل قبولی کمتر می‌شود؛ در شروع هر پروسه از کار های مختلف برای انجام بهتر کار، یک چک لیستی را در نظر بگیرید که برای کارمندان مبهم نباشد در انجام کار، سریع تشخیص دهند که از آن چه چیزی خواسته شده؛ چک لیست را هم مدیر کسب و کار ( در کار های مهم ) و هم کارمند ( در کار سطحی مهارت کارمند ) می‌توان پر کرد و از آن برای بهتر شدن پروسه انجام کار استفاده کرد.

پیدا کردن زمان طلایی

برای انجام کار های مهم باید کارمندان زمان طلایی خود را پیدا کنند، این زمان در انجام کار های که ارزش بالای دارند بسیار موثر است، در این زمان اوج انرژی در کارمند ایجاد می‌شود و در این صورت انجام کار ها سریع‌تر و باکیفیت‌تر می‌باشد و درصد خطا کارمندان کمتر می‌شود؛ زمان طلایی یا همان زمان اوج انرژی در هر شخصی متفاوت است که با آزمایش های مختلف در انجام کار های سخت در ساعت های مختلف روز می‌توان به ساعات طلایی اوج انرژی دست یافت.

تاثیر شرایط محیط کار در سیستم سازی

در اکثر مواقع مدیران کسب و کار ها برای افزایش بهره‌وری کارمندان دقت نمی‌کنند و در نتیجه چرخ های سیستم که کارمندان است از کار می‌افتد، وقتی سیستم سازی انجام دادید باید شرایط محیط را هم راحت‌تر و آسان‌تر کنید تا بهره‌وری کارمندان افزایش پیدا کند، برای این کار باید از هر کارمند خود بخواهید و بپرسید که ( در انجام کار خستگی و احساس بد پیدا می کنید ) کارمندان به شما خواهند گفت که در چه شرایطی بهره‌وری‌شان افزایش پیدا می‌کند و آن ها را سعی کنید در محیط کار محیا کنید مثل گل.