شناخت مخاطبین در در کسب و کار بسیار حیاتی بوده و درصورتی که شما نتوانید مخاطبین هدف خود را شناسای کنید احتمال موفقیت بیزینس پایین می‌آید

مخاطب هدف یعنی چه

مخاطب هدف یعنی در کسب و کار شما افرادی هستند که خریدار محصول یا خدماتتان هستند به یکی از این افراد مخاطب هدف گفته می‌شود و به جمع یا کلی آن ها مخاطبین هدف نامیده می‌شود، در کسب و کار های مختلف مخاطبین هدف می‌تواند در چندین نوع باشد یعنی اینکه این بیزینس خریدار های متفاوتی دارد برای هر محصول یا برای خود بیزینس؛ این افراد دنبال کسب و کار شما هستند که محصول یا خدمات شما را تهیه کنند.

اهمیت شناسای مخاطب هدف

آیا می‌دانستید که اکثر کارآفرینان و صاحبین کسب و کار محصول یا خدمتی را فکر می‌کنند یک قشر جامعه نیاز دارد تولید یا ارائه می‌کنند ولی نتیجه‌ای که باید گرفته می‌شد را نمی‌گیرند، این جا مشکل از ناتوانی در تشخص مخاطب هدف بوده و دلیل آن که نتوانسته فروشی را رقم بزند این است که مخاطبین آن محصول در یک بازار دیگه‌ای بودند، شما وقتی بصورت درست و اصولی مخاطبین هدف کسب و کار خودتان را می‌شناسید دیگر محصول لانچ می‌کنید خریدار دارد و می‌توانید بفروشید.

همیشه یک محصول یا خدمت یک بازار را هدف می‌گیرد یعنی یک افراد خاص که مشخصات خاص دارند مثلا کت و شلوار مردانه، اگر شما می‌گویید که همه مردم خریدار محصول یا خدمات من هستند پس بدانید که دیر یا زود به نتیجه خواهید رسید که محصول یا خدمت شما فروش کمی را خواهد داشت چون در شناختن مخاطبین هدف خود دچار مشکل شدید، هر بازاری و هر کسب و کاری مخاطبین خاص خود‌اش را دارد و با توجه به آن اکثریت مخاطبین چه مشخصاتی دارند، مخاطب هدف ما مشخص می‌شود.

مشکلاتی در عدم شناخت مخاطبین هدف

کسب و کار به مخاطب هدف نیاز دارد نه همه کس! اگر در حال حاضر مخاطب هدف خود را شناسایی نکردید برایتان زنگ خطر به صدا درآمده است و باید خیلی سریع برای شناخت مخاطبین هدف خود اقدام کنید، اگر نتوانید مخاطبین کسب و کار خود را بشناسید فروش نخواهید داشت اگر هم شود به سختی این احتمال وجود دارد.

دنبال افزایش درآمد بیزینس تان هستید؟

برای شما خبر عالی داریم!

برای تان پادکستی را آماده کردیم که بتوانید بیزینس تان را رشد و درآمدتان را افزایش دهید

این پادکست به مدت محدود بصورت هدیه می باشد

برای دانلود پادکست بر روی دکمه پایین کلیک کنید

کسب و کار های با مخاطبین کلی

هر وقت در یک بیزینسی شناسایی مخاطبین طوری شد که کلی هستد یعنی افرادی که اکثریت جامعه هستند و می‌توانند از شما خرید کنند هزینه های تبلیغات شما بالا خواهد رفت چرا که باید بصورت گسترده فعالیت کنید مثلا اگر چسب می‌فروشید احتمالا بنده هم در مخاطب هدف شما هستم ولی فعلا نیازی ایجاد نشده و شما نمیتوانید محصول را بفروشید به این مورد میگوییم مخاطبین کلی که اکثر جامعه می‌تواند خرید کند در زمانی که نیاز ضروری دارد.

چگونه مخاطب هدف را شناسایی کنیم

برای شناسایی مخاطبین هدف کسب و کار خود باید لازم است که با مشتریان یا مخاطبین کسب و کارتان تماس تلفنی داشته باشید، چرا باید اینطور عمل کنید، چون موثر ترین روش شناسایی که می‌توانید اطلاعات پیچیده تر را بدست آورید و می‌توانید با مخاطبین و مشتریان صحبت های طولانی تر داشته باشید تا بیشتر درک کنید آن مخاطب، مخاطب هدف کسب و کار شماست.

پرسش سوال جهت دار برای گرفتن اطلاعات

پرسش های هسنتد که فقط برای مخاطبان می‌باشد وقتی شما از این سوال استفاده می‌کنید سریع تر مخاطب را تشخیص می‌دهید یکی از سوال ها این است که دلیل خرید شما از ما چه چیزی بوده است؟، این سوال قدرتمند می‌تواند برای شما در شناخت مشخصات مخاطب هدف کمک می‌کند.

نکته مهم و سخن نهایی

توجه کنید که حداقل باید با 10 تا از مخاطبین یا با مشتریان خود تماس حاصل کرده باشید و با توجه به دیتایی که آن ها به شما داده‌اند در مرور زمان، مشخصات دائمی بدستان می‌آید و دیگر شما کامل مخاطب هدف خود را شناسایی کردید و می‌توانید از آن اطلاعات استفاده کنید برای تبلیغات، درک نیاز و ارائه متفاوت؛ شناسایی مخاطب هدف بسیار مهم بوده و خواهد بود و همیشه شما با تشخیص مخاطبین هدف‌تان بیشترین فروش را خواهید داشت.